Tiny house vs. obytný karavan – jaké jsou rozdíly?

  1. Domov
  2. Blog
  3. Tiny house vs. obytný karavan – jaké jsou rozdíly?

Tiny house, jako mobilní dům na kolech, může připomínat karavan. Oba příbytky jsou postaveny na stejném konceptu, ale přece jsou v některých klíčových aspektech odlišné. Obytný karavan je zpravidla provizorní, resp. krátkodobé řešení, zatímco tiny house umí být plnohodnotnou domácností. 

Rozhodli jsme se pro vás sepsat srovnání, ve kterém se na rozdíly podíváme blíže. Tiny house a obytný karavan hodnotíme z pěti hledisek: konstrukční materiály, obyvatelnost, kapacita, přizpůsobitelnost a světlost.

Konstrukční materiály

Tiny house je plnohodnotný mobilní dům s fasádou. To se vztahuje i na použité konstrukční materiály. Při jeho výrobě se uplatňují stejné postupy jako při stavbě klasického moderního dřevodomu. V praxi to znamená, že tiny house je zhotoven z kvalitních materiálů , které nabízejí nejen mechanickou odolnost, ale také skvěle termoizolační vlastnosti.

Obytné karavany jsou zpravidla vyrobeny z lehčích materiálů – různých kompozitů, kombinaci plastu a kovů. Jsou uzpůsobeny pro pravidelné cestování tak, aby jejich transport zvládl vůz bez problémů. Má to ovšem i své nevýhody. Tyto materiály obvykle neposkytují dobrou tepelnou izolaci během celého roku a jsou o něco náchylnější k deformaci.

Obyvatelnost

Jak jsme naznačili již výše, tiny house je vyroben z kvalitních materiálů s dobrou tepelnou izolací. Co to znamená? Že takový malý mobilní dům s fasádou je obyvatelný a využitelný po celý rok. Nehrozí, že by vám v něm v zimě drkotaly zuby.

Na trhu najdete také celoročně obyvatelné karavany. Kvůli nutnosti použití izolačních materiálů je však jejich cena řádově vyšší, než u střední, široce dostupné třídy. Většina karavanů je uzpůsobena pro teplé měsíce, na jaře a léto, případně sušší část podzimu.

Kapacita a rozměry

Vejde se do tiny house i rodina, případně skupinka lidí? Ano, bez problémů . V naší nabídce naleznete modely, ve kterých se díky dvojitému loftu vyspí komfortně i pět lidí . Tiny house je proporčně rozdělen na samostatné pokoje – jednotky, nejde jen o jeden sdílený prostor. 

Na druhé straně karavan tvoří zpravidla pouze jedna multifunkční místnost. U větších modelů se do ní vejdou i dvě postele, ale to je obvykle všechno. Obytný karavan je o poznání menší řešení, obvykle užší a nižší.

Přizpůsobitelnost

Tento aspekt úzce souvisí s předchozím. Díky danostem prostoru, který v tiny house máte, si jej můžete podle možnosti přizpůsobit . Vybavením, nábytkem, dekoracemi. Rádi vám vyjdeme vstříc už při designu. Tiny house se řídí filozofií minimalismu , avšak to neznamená, že v něm musíte žít jako Sparťané.

Karavan je obvykle o poznání menší. To znamená, že místa k seberealizaci a přizpůsobitelnost moc nezůstává. Daný prostor je třeba využít co nejefektivněji a prvořadé je zabezpečení základních lidských potřeb (spánek, příprava jídla, hygiena). 

Světlost

Tiny house má ve srovnání s obytným karavanem větší okna , což znamená více přirozeného světla. Ke některým modelům je možné dokoupit si střešní okno Z pohodlí loftu se tedy můžete dívat na hvězdami posetou oblohu.

Karavan má menší okna, ne nepodobná takovým, jaká jsou na autech, či minibusech. S přirozeným světlem je to v interiéru tedy o něco horší . 

Rozdílů mezi tiny house – mobilním domem s fasádou a obytným karavanem je samozřejmě více. Těchto 5 hledisek je však, co se týče využitelnosti, nejdůležitějších. 

Chcete se o kvalitách tiny house přesvědčit na vlastní kůži? Zavítejte do našeho showroomu v prostředí malebného Liptova.

Bude sa vám páčiť