Rozdíl mezi karavanovým mobilním domem a obytným přívěsem

  1. Domov
  2. Blog
  3. Rozdíl mezi karavanovým mobilním domem a obytným přívěsem

Karavanové mobilní domy, jinak nazývané také „tiny houses on wheels“ si získávají v průběhu posledních let stále větší pozornost a popularitu společnosti.

Stále se však najdou lidé, kteří si pod tímto pojmem představí klasický obytný přívěs typický pro dovolenkové roadtripy po Slovensku a zahraničí. V článku se proto podíváme na základní rozdíly mezi mobilním domem a obytným přívěsem, a řekneme si, který je pro vás lepší volbou v případě, že hledáte prostor vhodný pro celoroční bydlení.

Co je karavanový mobilní dům?

Jde o malý domeček připomínající klasický menší dům se základním vybavením, který však zároveň disponuje koly pro lepší mobilitu. Kola nejsou navržena pro pravidelné cestování tak, jak je tomu u obytných přívěsů, ale pouze pro příležitostnou přepravu domu z místa na místo.

Ke koupi karavanového mobilního domu nepotřebujete stavební povolení. Dům si tak můžete kdykoli přemístit na nové místo. Karavanový mobilní dům může být tažen vozidlem, které má určitý výkon motoru a dostatečnou tažnou kapacitu. Jedná se především o vozidla s nosností od 2,7 do 3,5 tuny, tedy o pick-upy, džípy nebo terénní vozidla 4×4.

Zásadním rysem mobilního domku, kterým se liší od karavanu je jeho možnost poskytovat trvalé místo k bydlení. Je navržen tak, aby efektivně využíval každou část obytného prostoru a přinášel komfort < b>jako tradiční domácnost.  Disponuje dostatečným úložným prostorem pro váš majetek, najdete zde kuchyň, koupelnu a jeden nebo dva pokoje.

Mobilní domky jsou zároveň energeticky soběstačné a jejich provozní náklady jsou často i 2-násobně níže jako u klasických rodinných domů.

Co je obytný přívěs?

Obytné přívěsy, jiným slovem i karavany poskytují větší mobilitu, protože jsou navrženy tak, aby byly neustále v pohybu. Jsou ideální pro ty, kdo chtějí cestovat se střechou nad hlavou. Jedná se orekreační vozidlo, které však neposkytuje trvalý, pouze dočasný domov. Na stavbu karavanů se používají méně nákladné materiály, což znamená, že jejich nákup bude obvykle levnější než nákup tiny house.

Další podstatné rozdíly:

  • Materiál a výroba

Karavanové mobilní domy a obytné přívěsy se vyrábějí z odlišných materiálů. Ke stavbě karavanů se používají méně nákladné, flexibilní a lehké materiály jako vinyl, sklolaminát či laminát. Tyto materiály jsou vhodné pro pravidelnou silniční přepravu, protože se dobře ohýbají při kontaktu s vozovkou a snadno absorbují nárazy.

Naopak, malé domy na kolech jsou obvykle postaveny z těžkých, strukturálně zdravých stavebních materiálů, aby mohli sloužit jako trvalá jednotka k obývání. Jsou pevnější, odolnější a mají lepší izolaci než karavan. Díky tomu je životnost malého domu podstatně delší jako životnost karavanu.

  • Regulace teploty

Vinyly a lamináty nejsou obzvlášť dobrými izolanty. V karavanech může být proto mnohem náročnější regulovat teplotu, a to zejména v chladnějších klimatických podmínkách či zimních měsících. V obytných přívěsech je zároveň třeba počítat s nahromaděním vlhkosti či únikem vody, neboť těsnící materiály a membrány se rychle opotřebovávají. To může vést k tvorbě plísní a následným vážným problémům s kvalitou ovzduší.

I v tomto případě jsou tiny houses lepší alternativou. Malé domy poskytují integrované systémy

Bude sa vám páčiť