Rozdíl mezi modulárním domem a tiny house

  1. Domov
  2. Blog
  3. Rozdíl mezi modulárním domem a tiny house

Na první pohled může tiny house vypadat k nerozeznání od modulárního domu. Obě řešení jsou praktická, vzbuzují dojem minimalismu a podobají se i vizuální. Mezi nimi je však jeden zásadní rozdíl. Víte jaký?

Co je tiny house?

Tomu, co je to tiny house , jsme se již věnovali v předchozím blogu . V krátkosti si to však zopakujme.

Jedná se o mimořádně praktické a minimalistické řešení bydlení . Tiny house je v podstatě malý mobilní domek, který lze přepravovat na kolech. Na vhodném místě je možné jej složit a vést v něm plnohodnotný život. Jedná se o kompaktní bydlení , což znamená, že všechny součásti domácnosti (kuchyně, koupelna, obývací pokoj, ložnice) jsou na minimální potřebné ploše . Tiny house je minimalismus v reálném každodenním životě. Jedná se o ekonomické, ekologické a praktické řešení.

Co je modulární dům?

Modulární domy jsou zhotoveny z jednotlivých kusů – modulů . Ty vznikají ve výrobní hale a poté jsou přepraveny na místo, kde má samotný dům stát. Tam jsou smontovány a připevněny k základům.   Na první pohled vypadají stejně jako tradiční rodinné domy. Mohou mít jakýkoli tvar a velikost. Je však důležité, aby jejich jednotlivé moduly byly vyrobeny tak, aby je bylo možno převézt z haly k základům.

Modulární domy bývají často zaměnitelně označovány také jako montované domy.

Jaké jsou rozdíly?

Hlavní rozdíl jste zřejmě již identifikovali. Jedná se o kola ! Respektive o flexibilitu a mobilitu , kterou tiny house disponuje a modulární dům ne.

Tiny house je totiž připevněn k podvozku . Je tedy mimořádně mobilní, dá se převážet a položit podle potřeby.

Na druhé straně modulární dům, resp. montovaný dům stojí na pevných základech . Jeho přesun tedy není možný.

Obojí řešení mohou fungovat jako nízkoenergetický dům (tiny house v off-grid provedení dokonce může být naprosto soběstačný). Obojí jsou zpravidla levnější , než klasické stavby rodinných domů.

Bude sa vám páčiť